LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski
Czynne: Pon, Wt 10:00-18:00 Śr, Czw, Pt 8:00-16:00

Antoniego Mackiewicza 7, Warszawa 03-732 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Wymiana Progów

Super User

Wymiana Progów

W każdej gitarze prędzej czy później przychodzi moment gdy progi wymagają wymiany,

Gryf to najczulsze miejsce w instrumencie, jego parametry mogą zmieniać się w zależności od :

  • Warunków atmosferycznych(różne rodzaje drewna wykorzystane w budowie instrumentu kurczą się w różnym stopniu, zaś sklejone ze sobą działają niczym wskaźnik higrometru podobnie jak dwa ze sobą sklejone różne materiały które kurczą się w różnym stopniu)
  • Naprężenia strun i siły przeciwnej tworzonej przez pręt gryfu (gryf wypacza się, efektem czego powstają wybrzuszenia i wklęsłości na podstrunnicy)
  • Uszkodzeń mechanicznych(obicia, uderzenia,rysy, wycierania powierzchni podstrunnicy palcami)
  • Normalnego użytkowania.(zużycie progów poprzez powtarzalny nacisk struny na koronę progu – powstają wżery, struny wycierają progi tworząc rysy, wytarcie podstrunnicy przez palce)

Wymiana progów polega na starannym demontażu starych progów za pomocą grzałki i cążek oraz cienkiej stalowej listwy podprogowej , co pozwala uniknąć wyłupywania kawałków drewna z podstrunnicy i sprawia że progi wychodzą dużo łatwiej bez uszkodzenia podstrunnicy i nacięć na progi.
Kolejnym etapem jest szlif podstrunnicy w urządzeniu Neck Rock Stabilizer ™ co gwarantuje że radius podstrunnicy będzie odwzorowany prawidłowo.
Po wyslzifowaniu podstrunnicy nacięcia ma porogi zostają pogłębione.
Drut progowy zostaje nacięty na odpowiednie długości a następnie wprasowany w kanały progowe wypełnione klejem kostnym .
Czas utwardzania spoiny klejowej wymosi min 24-48h. Po tym czasie można bez obaw przystąpić do ostatecznego obrobienia progów i ich polerowania.
Po wykonaniu czynności związanch z montażem i wykończeniem progów należy podstrunnicę klonową polakierować , zaś w przypadku podstrunnic ciemnych nawilża się je olejkiem do konserwacji podstrunnic.

W prezentowanej gitarze Fender Stratocaster 50th Anniversary oryginalne progi niklowe miały wysokości w najniższych miejscach – wżerach ok 0,9 mm , co ewidentnie kwalifikowało je do wymiany (oryginalny rozmiar tych progów wynosi: szer x wys 2,7x1,3 mm )zostały wymienione na nowe Stalowe o podobnych parametrach 2,79 x 1,33 mm

 

Kategoria: