LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

JukeBox™

Wydobądź ze swojej gitary to co najcenniejsze

dzięki technologii Guitar JukeBox™ i PrimeVibe™. Sprawdź to!

Innowacje

Image
Image
Problem i rozwiązanie

Dobry szlif progów to podstawa całego procesu regulacji instrumentu. Wymaga od Lutnika precyzji i skupienia, natomiast narzędzia pomiarowe czy stabilizujące instrument są wręcz niezbędne do uzyskania przewidywalnego i zadowalającego efektu pracy. Wady progów takie jak wystawanie, poruszanie się w kanale, zużycie, brzęczenie, zanieczyszczenie itd. powodują irytujące brzęczenie, przydźwięki, martwe dźwięki, utrudniają swobodne poruszanie się po gryfie, tym samym  znacząco obniżają komfort gry na instrumencie. Szlif progów w stabilnym urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™ gwarantuje rozwiązanie tych problemów bez zgadywanek i domysłów.
Technologia
 
Znaczące Firmy czy Lutnicy na świecie (StewMac, PLEK) konstruują interesujące urządzenia służące do stabilnej pracy przy szlifowaniu progów, są to konstrukty mniej lub bardziej zaawansowane technicznie o różnej dokładności pomiarowej i skrawania, ale zawsze ostateczną rolę w niemal każdym procesie serwisu gitary odgrywają ludzkie ręce.
W Pracowni Luthier również pragniemy stale podwyższać jakość świadczonych usług i stawać się częścią czołówki lutniczej na świecie poprzez doskonalenie i tworzenie zupełnie nowych technologii, takich jak Neck Rock Stabilizer™.
Korzyści
 
Równe względem siebie korony progów eliminują brzęczenie i tłumienie strun, akcja strun (ich wysokość nad progami) może być obniżona do wysokości sięgających 1- 1,5 mm na XII progu z krzywizną gryfu sięgającą 0,025mm! Tylko dzięki zastosowaniu szlifu w stabilnym naprężeniu gryfu w Neck Rock Stabilizer™ pozwoli na osiągnięcie takich rezultatów.
Image
Image

Historia

Jedni mówią "czas to pieniądz", inni odpowiadają: "czas to miłość", ja dodam, że "czas to muzyka".

​​Dawni włoscy lutnicy tacy jak Stradivarius poddawali drewno różnego rodzaju obróbce przed rozpoczęciem budowy danego instrumentu. Oprócz wyszukanych metod obróbki opartych o naprężenia i temperaturę, Najprostszym i najskuteczniejszym jest... czas.

Guitar JukeBox™ to urządzenie, które w doskonały sposób szybko i skutecznie rozbrzmiewa instrument, łamiąc tym samym barierę której nie mogli osiągnąć lutnicy z przed wieków!

Drewno a brzmienie

Gitary zawodowych graczy zawsze brzmią lepiej. Dlaczego? bo ciągle na nich grają! Nieustanne rozbrzmiewanie instrumentu pozwala na zachowanie dobrych właściwości akustycznych drewna z którego wykonany jest instrument poprzez równomierne rozłożenie się wilgotności oraz naprężeń wewnątrz drewna. To prawda stara jak lutnictwo.

Guitar JukeBox™ co to jest?

Jest to konstrukcja podobna do szafy(grającej), komora wewnątrz której instrument jest poddawany jednocześnie trzem czynnikom: odpowiedniej temperaturze, wilgotności i fali dźwiękowej przenoszonej bezpośrednio na płaszczyznę korpusu gitary za pomocą urządzenia Prime Vibe™. 

Korzyści

Profesjonalne rozbrzmiewanie instrumentu w komorze Guitar JukeBox™ opracowanej w pracowni Luthier, pozwala na polepszenie jakości dźwięku o  10 - 20%! Cały proces odbywa się w szczelnej komorze, w stabilnej temperaturze, wilgotności i fali dźwiękowej dzięki zastosowaniu urządzenia PrimeVibe™.

Przekonaj się!

Owoc wielu lat pracy, obserwacji i doświadczeń - Guitar JukeBox™ to nowatorska technologia serwisu Luthier. Chętnie się nim podzielimy z każdym kto chce wydobyć ze swojej gitary maximum możliwości.

Guitar JukeBox™ - Przekonaj się na własnej gitarze co potrafi!

Image

Guitar Detailing

  • Standard Detaling, 199zł

Czyszczenie lakieru na całej gitarze bez całkowitego demontażu części nałożenie powłoki ceramicznej lub wosku(zabezpieczenie adhezyjne), czyszczenie i konserwacja kluczy, elektroniki, mostka i innych części ultradźwiękami i polerowanie standardowe.

  • Maximum Detaling, 399zł

3 etapowe Polerowanie lakieru na całej gitarze z demontażem części(konieczne dodatkowe wykonanie usługi pełnej regulacji gitary+200zł), nałożenie powłoki ceramicznej lub wosku, czyszczenie i konserwacja kluczy, elektroniki, mostka i innych części ultradźwiękami i polerowanie. 399zł

  • Renovation Detaling, od 1199zł

Polakierowanie starego lakieru bezbarwnym połyskiem(lub zmiana lakieru całkowita) w celu odświeżenia i nadania gładkości powierzchni i połysku, nałożenie powłoki ceramicznej lub wosku, czyszczenie i konserwacja kluczy, elektroniki, mostka i innych części ultradźwiękami i polerowanie 3 etapowe.

Image

Siodełko Kostne

Siodełka wykonane z kości cechuje długowieczność, wytrzymałość i świetne parametry przewodzenia drgań dźwięku pochodzącego z wybrzmiewającej struny. jego właściwości pozwalają na znacząco dłuższe wybrzmiewanie strun w porównaniu z układem, w którym zastosowano zwykłe plastikowe siodełko.

Kość naturalna to w zasadzie najlepszy materiał na siodełka gitarowe. jest twardy, lekki, wytrzymały na ścieranie i ściskanie, bardzo dobrze przewodzi dźwięk od struny do gryfu/podstrunnicy na której jest osadzone siodełko.

Materiał kostny różni się od siebie w zależności od rodzaju zwierząt, z których się go uzyskuje. Może pochodzić z kości bawolich, krowich oraz innych ssaków mających twarde i grube kości. W zależności od jego przechowywania oraz sposobu pozyskania może być to kość bielona lub naturalna, która w z wiekiem staje się bardziej żółta.

Siodełko Mosiężne

Siodełka mosiężne najczęściej montowane są w gitarach elektrycznych i basowych na gryfie, rzadziej na mostku w gitarach akustycznych. Dzięki montażowi na mostku akustycznym pozwoli na rozjaśnienie barwy dźwięku, uwypuklenie średnich tonów i zwiększenie ogólnej dynamiki dźwięku, oraz wydłużenie czasu wybrzmiewania strun w porównaniu do standardowych siodełek plastikowych.

Mosiądz to twardy metal o charakterystyce podobnej do materiału nickel silver stosowanego w produkcji progów gitarowych, co pozwala na uzyskanie barwy dźwięku bardzo zbliżonej do tej wydobywającej się ze struny opartej na progu niklowym jeśli zostanie on założony na gryfie.

Siodełko z Rogu Bawolego

Róg bawoli to miększy od kości materiał o zabarwieniu czarnym bądź lekko przeźroczystym. Po wypolerowaniu jest bardzo błyszczący.
Nie jest tak długowieczny jak kość jednak jego cechą charakterystyczną jest to że nadaje ciepłej barwy wybrzmiewającym strunom.
Z racji jego nieco niższych parametrów wytrzymałościowych polecany jest na montaż do gitar klasycznych na mostek lub gryf, bądź do gitar akustycznych zwłaszcza na mostek.
Siodełko Tusqu

Materiał Tusqu firmy Graph Tech to ciekawa alternatywna dla plastikowych siodełek, to syntetyczny twór swoją charakterystyką przypominający róg bawoli, choć jest od niego nieco lżejszy. wykonanie siodełka z tego materiału jest bardzo wygodne ze względu na dużą miękkość i lekkość materiału. Cechuje się dobrymi właściwościami przewodzącymi dźwięk. Pozwala na równomierne przeniesienie zarówno wysokich jak i niskich tonów. W porównaniu do siodełek kostnych daje zadowalające efekty brzmieniowe, jednak w pracowni Luthier w zasadzie nie wykonuje się siodełek z tego materiału. Po prostu kość lub mosiądz choć trudniejsze w obróbce dają bardziej zadowalający efekt końcowy zarówno jeśli chodzi o jakość dźwięku jak i wygląd.

Luthier Safety Box

Image

Bezpieczna wysyłka - LuthierSafety Box

Co to jest LuthierSafety Box?

To bezpieczna wysyłka kurierska Twojej gitary!

Innowacyjna konstrukcja skrzyni transportowej, która wielokrotnie zwiększa bezpieczeństwo  Twojego instrumentu podczas transportu kurierem, dzięki resorowanej konstrukcji platformy wewnętrznej, do której mocowany jest instrument w pokrowcu. Gitara dzięki temu nie obija się o ściany skrzyni bez względu na to na którym boku skrzynia leży.

Dla kogo?

Dla muzyków, którzy nie mogą sami dostarczyć instrumentu do pracowni Luthier  i obawiają się uszkodzenia  podczas wysyłki kurierskiej. Usługa stworzona specjalnie dla drogocennych instrumentów .

Jak przebiega usługa Safety Box?

  • Zgłaszasz chęć zamówienia skrzyni transportowej telefonicznie lub mailowo, pokrótce opisując problem jaki występuje w gitarze.
  • Na adres info@luthier.com.pl wysyłasz email zawierający Twoje dane teleadresowe.
  • ustalamy datę wysyłki
  • wyrażasz zgodę  na zawarcie umowy drogą emailową odpisując na email, który dostaniesz z treścią umowy.
  • wpłacasz na konto: w wersji PREMIUM 899zł - kaucja zwrotna 400zł + koszty wysyłki w 4 strony 399zł, W wersji STANDARD 369zł - kaucja zwrotna 200zł + koszty wysyłki w 4 strony 169zł,  tytułem przelewu: „umowa na usługę Safety Box nr…..”
  • dostajesz Kod do kłódek i potwierdzenie wysłania skrzyni i numer paczki.
  • odbierasz skrzynię, otwierasz, wkładasz swoją gitarę lub gitary na platformę  wewnętrzną, mocujesz pasami ściągającymi zamykasz i blokujesz zamki dwoma kłódeczkami, lub zaklejasz pudło tekturowe taśmą klejącą w przypadku wersji standard.
  • drukujesz list przewozowy który otrzymasz mailem i czekasz na kuriera!
  • gitara trafia do Pracowni celem napraw i regulacji.
  • Po wykonaniu usługi naprawy gitara jest odsyłana z powrotem w skrzyni
  • wyjmujesz gitarę  ze skrzyni i cieszysz się  sprawnym instrumentem!
  • drukujesz i nalepiasz list przewozowy, który otrzymasz mailowo, celem zwrócenia skrzyni do Pracowni Luthier i oczekujesz na kuriera. 

Jakie instrumenty się zmieszczą?

Sprawdź czy Twoje gitary zmieszczą się w skrzyni: ułóż instrumenty zamknięte w case lub pokrowcach blisko siebie na podłodze zmierz pole powierzchni na której leżą i wysokość, wymiary te nie powinny przekraczać: dłg x szer x wys: 120x50x28cm(+/- 2 cm). Standardowo mieszczą się maksymalnie 3 gitary elektryczne/basowe  w miękkich pokrowcach, lub 2 gitary  twardym pokrowcach obrysu gitary, 1 gitara elektryczna/akustyczna/basowa w twardym case prostokątnym,  2 gitary klasyczne/akustyczne w miękkich pokrowcach lub 2 gitary w  twardym + miękkim pokrowcu, 2 gitary klasyczne w miękkich lub twardych pokrowcach i 1 gitara elektryczna/basowa w miękkim pokrowcu.

Pakowanie

Pakowanie wykonujesz samodzielnie, gitary po włożeniu do środka NIE mogą wystawać  ponad krawędzie skrzyni! Wieko powinno zamknąć się bez dociskania. Przestrzeń ładunkowa to 120 x 50 x 28cm (+/- 2cm  ) w tej kubaturze można układać instrumenty (koniecznie w pokrowcach, miękkich lub twardych) .  Należy je zamocować do podłoża platformy za pomocą pasów ściągających na tyle ciasno aby się nie przesuwały lecz z wyczuciem aby nie zmiażdżyć gitar!

Wymierne korzyści

Usługa Luthier Safety Box kosztuje od 169zł do 399zł na terenie Polski (są to 4 wysyłki kurierskie) . Skrzynia pozostaje własnością Pracowni Luthier. Zamawiający usługę zobowiązuje się do stosowania się do wskazówek i poleceń wydanych przez serwis Luthier, niezbędnych w celu realizacji usługi, oraz do wydania kurierowi paczki należycie spakowanej i przygotowanej do wysyłki. Zamawiający usługę zobowiązuje się do zwrotu skrzyni/pudła kartonowego Luthier Safety Box bezzwłocznie na życzenie serwisu.

Gwarancja bezpieczeństwa

Innowacyjna konstrukcja skrzyni pozwala na bezpieczny transport gitary nawet gdy skrzynia upadnie lub się przewróci! Ze spokojem przetrwa złe traktowanie przez kuriera!  Wysyłka jest ubezpieczona na deklarowaną kwotę do 6500zł

Skrzynia pozostaje własnością Pracowni Luthier. Zamawiający usługę zobowiązuje się do stosowania się do wskazówek i poleceń wydanych przez serwis Luthier, niezbędnych w celu realizacji usługi, oraz do wydania kurierowi paczki należycie spakowanej i przygotowanej do wysyłki. Zamawiający usługę zobowiązuje się do zwrotu skrzyni/pudła kartonowego Luthier Safety Box bezzwłocznie na życzenie serwisu. od chwili otrzymania emailem listu przewozowego, zamawiający ma obowiązek bezzwłocznie wydrukować list przewozowy oraz umieścić go na paczce(skrzyni) i oczekiwać na odbiór kuriera, niestosowanie się do poleceń wydanych przez serwis, oraz działanie na szkodę serwisu Luthier, może skutkować sankcjami finansowymi.

Usługa prewencyjna

UsługaPrewencyjna -  Guitar Fractures Prevention -GFP
 
Co to jest Usługa Prewencyjna?
Nauczeni doświadczeniem pracy nad złamanymi gryfami i oderwanymi mostkami w gitarach uruchomiliśmy „Usługę Prewencyjną - GFP" , która ma na celu zapobieganie lub ograniczenie złamania gryfu oraz oderwania mostka w gitarze.

Dla kogo?
Oferta szczególnie rekomendowana jest dla gitar z mahoniowym gryfem (głównie klasyczne i często akustyczne), z gryfem o konstrukcji łączonej/klejonej (główka-chwytnia) w okolicy siodełka (głównie gitary wyścigowe np. Jacksony, Ibanezy, Mayonesy).Gdy dużo podróżujesz z gitarą, lub gdy gitara to narzędzie pracy, w okolicy gitary ciągle się ktoś kręci, gitara często stoi na stojaku… Czyli wszędzie tam gdzie występuje ryzyko upadku, uderzenia ect.
Oferta dotyczy gitar nie uszkodzonych w omawianych miejscach.

Jak wygląda „Usługa Prewencyjna GFP”?
Usługa polega na demontażu elementów mostka lub gryfu (siodełka, płytki maskującej, markerów, stroików ect) i wykonaniu wzmocnień gryfu wklejkami z wytrzymałego drewna np.: klonowego, hebanowego itd. W sposób niezauważalny lub prawie niewidoczny z zachowaniem należnej estetyki i kompozycji wyglądu instrumentu(maskowanie wzmocnienia na mostku markerami).

Cel
Celem jest wzmocnienie newralgicznych miejsc na główce i mocowaniu mostka na płycie rezonansowej aby uchronić elementy przed złamaniem, oderwaniem, pęknięciem w przypadku uderzenia, upadku, lub zwiększonej siły nacisku, zgniatania ect.

Wymierne korzyści
Słabe punkty gitary będą wzmocnione najwyższej jakości drewnem. Struktura drewna w danym miejscu będzie znacznie mocniejsza co zmniejszy jej podatność na rozwarstwienie czy pęknięcie nawet do 80%! To znaczy że będzie trzeba użyć siły ok 80% większej aby wyrządzić szkody takie same jak przed wykonaniem zabiegu prewencyjnego wzmocnienia*! Twoja gitara będzie wytrzymalsza i stabilniejsza.

Koszty
Dla gitar 6 strunowych wzmocnienie gryfu to koszt 69.99 zł (naprawa złamanej główki zaczyna się od 200zł!), dla wzmocnienia mostka akustycznego, klasycznego koszt wynosi 69,99zł (naprawa oderwanego mostka kosztuje od 220!)
inne lub nietypowe konstrukcje gitar wyceniane indywidualnie.

*poparte analizą konstrukcji naprawianych gitar, badaniami nad efektywnością wzmocnień prewencyjnych w różnych rodzajach gitar wykonanych z różnego rodzaju drewna. Usługa prewencyjna nie chroni przed złamaniem czy oderwaniem elementów gitary w 100%, natomiast znacznie ogranicza ryzyko drobnych i poważnych uszkodzeń wzmocnionych elementów gitary w stosunku do nie wzmocnionych tych samych elementów.

Naprawy konstrukcyjne

Najczęstszymi uszkodzeniami instrumentów, z którymi często się spotykamy są: złamania główki, pęknięcie boczków lub płyty rezonansowej, oderwanie mostka od pudła, odklejenie gryfu od korpusu/pudła gitary, czy odklejone beleczki płyty rezonansowej.
Pracownia Luthier stale rozwija zakres Napraw Konstrukcyjnych i ich technologie. Obecnie nie ma uszkodzenia pudła, mostka, złamania główki,  którego nie dałoby się naprawić. Miejsce naprawy jest niemal zawsze solidniejsze niż stan fabryczny.
Celem napraw jest zawsze osiągnięcie stanu instrumentu pozwalającego na wydobycie dźwięku o jakości takiej samej lub lepszej od pierwotnego. Kwestia jakości rozchodzenia się dźwięku w naprawianych instrumentach jest niezwykle istotna. Czasem efekt jest nie zauważalny dla przeciętnego ucha. Często też np. klejenia główki na łączeniu z gryfem poprzez wklejki hebanowe służące jako wzmocnienie powodują zwiększenie masy własnej gryfu oraz podwyższają skuteczność przenoszenia dźwięku wewnątrz gryfu i całego ośrodka gryf-korpus.

Podobna sytuacja występuje w mostkach gitar o konstrukcji pudła akustycznego (klasyczna, akustyczna). Mostek często odkleja się lub odrywa, co jest skutkiem niewłaściwie przeprowadzonego przyklejenia go podczas produkcji lub niewłaściwego użytkowania instrumentu: np. założenie strun o zbyt dużym naciągu w stosunku do konstrukcji gitatry – strun stalowych do gitary klasycznej lub zbyt duży rozmiar strun do gitary akustycznej. Siodełko mostka akustycznego zawsze powinno mieć optymalną wysokość w stosunku do płaszczyzny gryfu (aby struny nie były zbyt wysoko) oraz do kąta natarcia struny na to siodełko(aby kąt natarcia struny był odpowiedni). Wysokie siodełko wzmacnia siłę wybrzmiewania struny, natomiast niskie siodełko sprawia że dźwięk staje się miękki i cichszy. Wybrzuszona płyta rezonansowa (miejsce od mostka do dolnej krawędzi gitary idąc wzdłuż osi symetrii pionowej gitary) jest powodem zbyt wysokiej akcji strun lub zbyt niskiego siodełka, które zostało przesadnie obniżone aby wysokość strun ustalić na niższej wysokości. Często konieczne jest wyprostowanie płyty rezonansowej gitary w celu stworzenia możliwości zamontowania wyższego lub tego samego siodełka na mostku w celu ustalenia optymalnej wysokości strun nad progami i zagwarantowania optymalnego kąta natarcia strun na siodełko, co zaowocuje wysokim komfortem gry (gitara będzie „miękka”) i dobrą jakością brzmienia instrumentu.