LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Neck Rock Stabilizer™

Przekonaj się o skuteczności szlifu progów w urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™

z niemal chirurgiczną dokładnością do 0,01mm

Klejenie mostka w gitarze akustycznej

Klejenie mostka w gitarze klasycznej/akustycznej

Mostek jest jednym z elementów wchodzących w skład gitary. Do niego przymocowane są struny. Właśnie z tego względu uchodzi za niezwykle istotną jej część. W wyniku eksploatacji gitary może dojść do jego uszkodzenia. Problematyczne są także odklejający się mostek czy pęknięte/ uszkodzone siodełko na mostku.

Problem, jakim jest klejenie mostka w gitarze, powinien być rozwiązany u lutnika. Próba naprawy w warunkach domowych, może wiązać się z trwałym uszkodzeniem instrumentu. Profesjonalną pomoc uzyskasz w serwisie Luthier. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i odpowiednim narzędziom, dokonujemy naprawy na najwyższym poziomie.

Potrzebna naprawa gitary? Pomoże Luthier

Wymiana mostka w gitarze klasycznej będzie przebiegała inaczej niż w gitarze akustycznej. Jest to związane z różnicami w budowie instrumentów. W klasycznej gitarze struny są zawiązane na mostku. Z kolei w gitarze akustycznej zaczepia się je za pomocą kołów. Potrzebna wymiana mostka w gitarze akustycznej? Zajmiemy się tym!

Trafiają do nas różnego typu gitary. Zmartwieni właściciele często nie zdają sobie sprawy, że klejenie mostka w gitarze jest możliwe. Owszem, jest. Najlepiej, gdy dokona się go bez zbędnej zwłoki - to zminimalizuje ryzyko powstania kolejnych uszkodzeń, takich jak odkształcanie się płyty rezonansowej wierzchniej.

Wymiana mostka w gitarze klasycznej i akustycznej - fakty

Odklejanie się mostka to proces. Zaczyna się dość niewinnie - między tylną częścią a pudłem rezonansowym gitary tworzy się niewielka przestrzeń. Taka sytuacja powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Prawidłowo ułożony mostek przylega całą powierzchnią. Naciąganie strun powoduje, że uszkodzenie pogłębia się.

W konsekwencji dochodzi do oderwania się mostka (najczęściej w całości) lub rozerwania go (czyt. całkowitego zniszczenia). Zjawiskom tym towarzyszy stopniowe odkształcanie się pudła rezonansowego. Jeśli dostrzeżesz pierwsze symptomy zwiastujące, że mostek się odkleja, koniecznie zanieś gitarę do serwisu - unikniesz w ten sposób zbędnych kosztów.

Na nas zawsze możesz liczyć

Wydawać by się mogło, że wymiana mostka w gitarze akustycznej (lub klasycznej) jest skomplikowanym procesem. Dla laika - owszem. Nam, profesjonalistom, możesz zaufać. W serwisie Luthier zaopiekujemy się Twoją gitarą i sprawimy, że na nowo będziesz mógł cieszyć się grą. Klejenie mostka jest w pełni bezpieczne.

Pozwól, że przybliżymy Ci całą procedurę. W pierwszej kolejności w bezpieczny sposób odklejamy mostek od gitary. By uniknąć oderwania fragmentu mostka lub pudła, zabieg przeprowadzamy na ciepło. Po przygotowaniu klejonych powierzchni (wyrównanie, oczyszczenie z pozostałości, odtłuszczenie), przystępujemy do klejenia.

Wykorzystujemy do tego specjalny klej kostny. Przy wymianie mostka w gitarze klasycznej/akustycznej uwzględniamy odległości czynnej akcji strun - menzury. Gdy klejone powierzchnie wyschną i zostaną przez nas oczyszczone, ponownie zakładamy struny. Uszkodzenie mostka w gitarze nie powinno już stanowić powodu do niepokoju. Dzięki doświadczeniu pracowników serwisu Luthier, cała procedura przebiega sprawnie, jest bezpieczna, a przede wszystkim pozwala na nowo cieszyć się grą na ulubionej gitarze.