LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Neck Rock Stabilizer™

Przekonaj się o skuteczności szlifu progów w urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™

z niemal chirurgiczną dokładnością do 0,01mm

Klejenie złamanej główki gitary Warszawa

Złamana czy pęknięta główka gitary wygląda poważnie i sprawia wrażenie, że instrument nadaje się tylko do wyrzucenia. Na szczęście tak nie musi być - Klejenie złamanej główki Warszawa jest coraz częściej wykonywaną przez nas naprawą i w zdecydowanej większości przypadków pozwala na przywrócenie gitary do pełnej sprawności.

Pęknięta główka gitary - od czego zacząć?

Jeśli w twojej gitarze główka złamała się lub pękła główka, to możesz mieć ochotę zabrać się za jej naprawę o własnych siłach - w końcu instrument może wydawać się już na tyle uszkodzony, że nawet jeśli zrobisz to źle, to zbyt wiele nie stracisz. Niestety - jest to błąd. Złamanie czy pęknięcie główki da się skutecznie naprawić, ale jeśli zabierzesz się za to sam (a zwłaszcza nie mając doświadczenia), to będzie to o wiele bardziej skomplikowane i kosztowne.

Klejenie złamanej główki gitary Warszawa

Już na etapie analizy zniszczenia i przygotowania do klejenia podejmuje się starania mające na celu nie tylko wykonanie mocnego spojenia, ale również zadbania o estetykę instrumentu. Wstawiając dodatkowe elementy (np. Drewniane klocki i wzmocnienia), należy zadbać o to, by zachowywały stylistyczną spójność z pozostałą częścią gitary - słoje, kolorystyka czy lakierowanie powinny przecież stwarzać wrażenie spójnej całości, a nie dodatkowego elementu, wklejonego na siłę. Całość powinna być perfekcyjnie spasowana, na co potrzeba niekiedy długich godzin doszlifowywania i dopasowywania do siebie elementów.

Jednym z trudniejszych procesów naprawy jest lakierowanie - nie maluje się zazwyczaj całej gitary, lecz jedynie miejsca, w którym nastąpiła naprawa , wkomponowując lakierowanie maskujące w wizualny zamysł gitary tak aby miejsce klejone nie było widoczne i wyglądało estetycznie . Po późniejszym polerowaniu gitara jest gotowa do ponownego używania - po pęknięciu nie pozostaje nawet ślad.

Jeśli główka twojej gitary pękła - nie wszystko stracone. Nie zabieraj się jednak za naprawę sam - powierzenie jej lutnikowi od samego początku zredukuje nakład pracy i koszt całej operacji.