LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Neck Rock Stabilizer™

Przekonaj się o skuteczności szlifu progów w urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™

z niemal chirurgiczną dokładnością do 0,01mm

Naprawa elektroniki w gitarze

Naprawa elektroniki w gitarze

Czasem zdarza się, że gitara trzeszczy, buczy. Kiedy indziej pojawiają się niechciane szumy. To może być następstwo złego ekranowania lub zimnych lutów. Przyczyna może także leżeć w wadliwych kablach lub częściach. Jedno jest pewne - takie sytuacje wymagają interwencji. W serwisie Luthier zdiagnozujemy i naprawimy Twój instrument.

Naprawa elektroniki w gitarze to jedno z działań, jakie podejmujemy, by przywrócić świetność powierzanym nam instrumentom. Naprawa elektroniki w gitarze wykonana w naszym serwisie to koszt od 50 do 250 zł. W Luthier oceniany, jakie działania należy podjąć w przypadku konkretnej  gitary, a następnie przedstawiamy kosztorys jej właścicielowi .

Kiedy szum jest normą?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, istnieje wiele przyczyn nieprawidłowości w działaniu gitary. Warto wiedzieć, że często już sam rodzaj instrumentu, czy konstrukcja gitary i jej przetworników sprawia (najczęściej singlecoil), że słyszalne są szumy czy buczenie (określane jako umiarkowane). Taki stan rzeczy jest naturalny i nie wymaga ingerencji lutnika.

Jeśli jednak problem pojawia się w toku użytkowania i nasila po dotknięciu strun lub metalowych elementów, może oznaczać, że konieczna będzie naprawa elektroniki w gitarze. Lutnik oceni, czy źródłem szumów są problemy z połączeniem masy, czy np. słabe ekranowanie - bolączka niskobudżetowych modeli gitar.

Recepta na problemy z ekranowaniem gitary i inne usterki

Nie każde pojawienie się szumów oznacza, że problemem jest słabe ekranowanie. Niekiedy naprawa elektroniki w gitarze jest konieczna z uwagi na problemy z połączeniem masy. Istotne jest, by określić przyczynę niechcianych dźwięków. Oceny dokona lutnik, który zajmie się naprawą Twojej gitary, przywracając jej dawne brzmienie.

W serwisie Luthier podejmujemy się ekranowania gitar za pomocą farby grafitowej lub folii miedzianej. Wiemy, jak ważne jest dobre wykonanie tego zabiegu, dlatego dokładamy wszelkich starań, by nasze działania (w postaci redukcji szumów i buczenia) przyniosły oczekiwany efekt - pozwoliły na nowo cieszyć się czystymi dźwiękami, wydobywającymi się z ulubionej gitary.

Gdy ekranowanie to za mało

Jak wspomnieliśmy, naprawa elektroniki w gitarze nie obejmuje wyłącznie ekranowania. Nawet to najbardziej profesjonalnie wykonane na nic się zda, gdy będziemy mieli do czynienia z innymi problemami, takimi jak zimne luty, nieodpowiednio zabezpieczone przewody czy problemy z uziemieniem (którymi zresztą możemy się zająć).

Przystępując do poprawy ekranowania w gitarze, każdorazowo dokonujemy dokładnych oględzin całej elektroniki w gitarze. Zwracamy uwagę na połączenia, luty i styki. Sprawdzamy, czy są umiejscowione we właściwych miejscach oraz dokonujemy oceny jakości ich wykonania. Wszystkie te elementy mają wpływ na działanie instrumentu.

Odpowiednie ekranowanie oraz utrzymanie elektroniki w należytym stanie pozwalają na właściwe funkcjonowanie gitary. Tylko w pełni sprawny sprzęt sprawi, że będziemy czerpać radość z jego użytkowania. Dlatego nie warto zwlekać z naprawą. Każdemu, kto dostrzega problemy ze swoją gitarą, zalecamy jej dostarczenie do serwisu Luthier. My zajmiemy się resztą.