LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Neck Rock Stabilizer™

Przekonaj się o skuteczności szlifu progów w urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™

z niemal chirurgiczną dokładnością do 0,01mm

Wymiana siodełka w gitarze basowej Warszawa

Dobrej jakości siodełko wykonane z trwałego materiału jest gwarancją długiej i bezproblemowej eksploatacji gitary - bez ciągłego dostrajania. Najczęściej to właśnie w siodełku leży przyczyna częstego rozstrajania, za które najczęściej obwiniamy struny, klucze czy mostek. Wymiana siodełka w gitarze akustycznej Warszawa to świetny sposób na to, by przy okazji wymiany progów zadbać o lepsze strojenie swojej gitary.

Wymiana siodełka w gitarze klasycznej Warszawa

Jeśli siodełko w twojej gitarze wykonane jest ze słabego plastiku czy przestarzałej kości to przy pierwszej możliwości powinieneś je wymienić na coś solidniejszego i bardziej godnego zaufania. Niestety, wiele osób do zmiany zniechęca jego cena. Jednak inwestycja w siodełko jest warta wydanych środków - to po prostu mniej problemów z eksploatacją gitary.

Najczęściej spotykane materiały, z których wykonuje się siodełka to plastik, mosiądz i inne metale, a także naturalna kość (kiedyś też słoniowa!).Siodełko mosiężne w gitarze Warszawa wpływa na minimalizowanie różnic w barwie dźwięku między otwartymi strunami a granymi na progach, dlatego jest dość chętnie wybierane przez gitarzystów. Ich neutralność sprawia, że są najbardziej uniwersalnym wyborem. Często widywane są w basach i gitarach elektrycznych, których użytkownicy cenią je za wydłużenie czasu wybrzmiewania strun i zwiększenie dynamiki ogólnej dźwięku.

Nowe siodełko kostne Warszawa również może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla twojej gitary - są bardzo wytrzymałe, doskonale przewodzą drgania dźwięku ze strun i pozwalają im wybrzmiewać dłużej. Z pewnością jest lepszym wyborem niż popularny plastik. Do niedawna to właśnie kość naturalną uznawano za najlepszy materiał na siodełka - jest lekka, twarda i wytrzymała.

Wymiana siodełka w gitarze elektrycznej Warszawa - czemu warto oddać to specjaliście?

Na pierwszy rzut oka siodełko wydaje się bardzo łatwe w wymianie - niewielki, twardy element przymocowany do gitary, którego wymiana będzie prosta i przyjemna. Niestety - to nie do końca prawda. Samo wyciągnięcie siodełka z gitary może spowodować jej uszkodzenie, jeśli będzie wykonane zbyt szybko i nieuważnie. Wiele siodełek jest klejonych jeszcze przed nałożeniem lakieru, co dodatkowo utrudnia ich wyciąganie. Po nim zaś następuje konieczność wyrównania materiału gitary i dopasowania nowego siodełka - zazwyczaj wymaga ono jeszcze sporo pracy (szerokość, długość lub rozstaw nacięć wymagają dodatkowej pracy). Na koniec czeka nas ponowne lakierowanie wybranych elementów, dzięki czemu nowo założone siodełko nie będzie się wyróżniało od dotychczasowego.

Jak zatem widać wymiana siodełka w gitarze basowej Warszawa nie jest sprawą błahą - dobrze zrobione wyciągnie z niej jeszcze więcej i pomoże zapomnieć o częstym strojeniu. Jeśli jednak zrobisz to źle, to możesz  całkowicie uszkodzić siodełko lub gryf gitary  - dlatego osoba bez doświadczenia powinna oddać  swoją gitare w ręce fachowców.