LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Neck Rock Stabilizer™

Przekonaj się o skuteczności szlifu progów w urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™

z niemal chirurgiczną dokładnością do 0,01mm

Regulacja gitary Warszawa

Regulacja gitary to jedna z najważniejszych czynności, jakie powinniśmy podjąć zaraz po zakupie nowego instrumentu, a także kiedy odczuwamy, że nie brzmi ona już jak dawniej, a granie na niej staje się bardziej kłopotliwe. Regulacja gitary klasycznej Warszawa, podobnie, jak akustycznej, basowej i akustycznej powinna przede wszystkim uwzględniać nasze upodobania i wygodę.

Regulacja gitary elektrycznej Warszawa - nie takie proste, jak mogłoby się wydawać

Choć gitara powinna być wyregulowana pod potrzeby każdego grającego, to nie znaczy to bynajmniej, że każdy będzie mógł ją wyregulować samodzielnie. Zwłaszcza początkujący posiadacze gitar będą potrzebowali wsparcie lutnika, który nie tylko sprawnie, profesjonalnie i precyzyjnie przeprowadzi wszystkie czynności, ale również pomoże w dobraniu odpowiednich rozwiązań, w zależności od preferencji i stopnia zaawansowania użytkowania. Regulacja gitary akustycznej Warszawa jest czynnością złożona i obejmuje. korekcję krzywizny gryfu, regulację menzury, ustawienie wysokości strun, ustawienie radiusa na mostku i siodełku, korekta pręta napinającego w gryfie, tak więc nowicjusz może się poczuć zagubiony, zaś  dla doświadczonego serwisanta jest to czynność rutynowa.   Z kolei granie na źle wyregulowanym instrumencie będzie męczyło grającego i zniechęcało do dalszych ćwiczeń .

Po wymianie strun (lub zakupie nowej gitary) pierwszą czynnością, od której powinna zacząć się regulacja gitary basowej Warszawa, elektrycznej czy akustycznej jest sprawdzenie krzywizny gryfu. Niestety, coraz częściej przydarza się, że nawet w nowych gitarach krzywizna gryfu i inne parametry  pozostawiają wiele do życzenia. Prawidłowa krzywizna powinna mieścić się w granicach 0.02 do 0.035 mm licząc nad 8 progiem . Jeśli gryf jest bardzo płaski i struna leży na progu lub gryf jest bardzo wypukły , należy go lekko ugiąć nadając wklęsłość ,  jeśli znów jest mocno skrzywiony , wklęsły , należy gryf wyprostować. Prawidłowa krzywizna powinna mieścić się w granicach 0.2 do 0.5 mm. Jeśli gryf jest bardzo płaski i struna leży na progu, należy go lekko ugiąć, jeśli znów jest mocno skrzywiony, należy gryf wyprostować. Po przeprowadzonej regulacji należy ponownie nastroić instrument, odczekać chwilę i ponownie zmierzyć odległość strun od progu.

Następnie można przejść do ustawienia wysokości strun - tu nie ma podręcznikowej wartości - wpływ na tę wartość ma styl gry, doświadczenie i upodobania - przy szybkich przebiegach i upodobaniu do solówek obniżenie wysokości może przynieść dobre rezultaty. Osoby grające nie tylko kostką, ale również palcami, chcące uzyskać jak najdłuższy sustain i głębokie czyste brzmienie gitary akustycznej czy elektrycznej na czystym kanale , prawdopodobnie będą bardziej zadowolone z lekko podniesionego położenia strun. Z reguły w naszym serwisie mamy wypracowane standardy które dla nas jako aktywnych muzyków , są zadowalające i tego typu parametry dla poszczególnych rodzajów instrumentów proponujemy swoim klientom. Jednak najważniejsze są i tak indywidualne upodobania naszych klientów które bierzmy pod uwagę podczas pracy.

Sama regulacja odbywa się poprzez dokręcanie i odkręcanie śrub umieszczanych na końcach mostka, lub szlifowaniu mostka akustycznej gitary . Po niej przechodzi się do ustawienia menzury gitary - to czynność wykonywana na samym końcu - gdyż wszystkie poprzednie regulacje również odbijały się na długości menzury instrumentu. Dzięki ustawieniu menzury instrument jest dokładnie dostrojony powyżej 12. progu. Prawdę mówiąc regulacja to proces w którym musimy kilkukrotnie korygować każdy z parametrów aż osiągniemy odpowiedni stosunek poszczególnych wartości względem siebie , tak więc nie wykonuje się regulacji np , siodełka czy radiusa tylko jednorazowo a czynności te powtarza się kilkukrotnie podczas pracy

Ostatnią wykonywaną czynnością jest zazwyczaj regulacja położenia przetworników - odległość przetworników od strun może być regulowana - zależy od siły sygnału, upodobań i poszukiwanego brzmienia.

Dobrze wyregulowana gitara - klucz do Twojego sukcesu

Dobrze ustawiona gitara, której regulacja będzie brała pod uwagę zarówno twój charakter gry, możliwości i upodobania to podstawa do przyjemnej i długiej przygody z twoim instrumentem. Jeśli szukasz takiej usługi w mieście Warszawa, to zachęcamy cię do skorzystania z naszych usług.