LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Neck Rock Stabilizer™

Przekonaj się o skuteczności szlifu progów w urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™

z niemal chirurgiczną dokładnością do 0,01mm

Szlifowanie progów w gitarze Warszawa

Każda gitara, która nie jest wyposażona w progi ze stali nierdzewnej, musi mieć regularnie wykonywane szlifowanie progów, pozwalające na ich wyrównanie, obniżenie akcji strun, poprawiające komfort gry i strój. Dotyczy to również fabrycznie nowych gitar, które coraz częściej trafiają w nasze ręce niedoszlifowane. Na czym polega szlifowanie progów w gitarze Warszawa?

Szlifowanie i wyrównywanie progów - przebieg

Wbrew pozorom wyrównywanie progów nie jest czynnością bardzo prostą i wymaga wykorzystania skomplikowanej aparatury. Przed przystąpieniem do pracy trzeba mieć pewność co do ich oryginalności lub poprawnego zamocowania (jeśli były już wymieniane). Następnie można podejść do wykonywania prac - sprawdzenia geometrii podstrunnicy i działania pręta. Kolejno gitara jest umieszczana w specjalnym uchwycie pozwalającym na stabilną pracę podczas obróbki progów. Do pracy wykorzystujemy technologię Neck Rock Stabilizer, pozwalającą na pracę z dokładnością 0,1 mm. Dzięki tak precyzyjnemu wyrównywaniu progów mamy pewność, że gitara, nad którą pracujemy, będzie idealnie odrestaurowana i jej właściwości będą zadowalające dla użytkownika.

Podczas tego procesu udaje się również usunąć niektóre nierówności i wykrzywienia powstałe na podstrunnicy  podczas eksploatacji gitary. Raz wykonane szlifowanie gryfu powinno przynieść trwałe rezultaty na wiele lat , w zależności od tego jak intensywnie instrument będzie użytkowany  - drewno  gryf podczas produkcji instrumentu z reguły jest  już kompletnie suche , jednak często bywa że  będzie się odkształcał w dalszej eksploatacji, dlatego też szlif progów jest niezbędnym elementem serwisu gitary . Kolejnym krokiem jest poprawienie końcówek i polerowanie progów, zgodnie z naszym wypracowanym standardem wykończenia progów . Ostatnim elementem jest czyszczenie i olejowanie całej podstrunnicy.

Szlifowanie progów w gitarze Warszawa

Jak możesz zauważyć, dobrze wykonane szlifowanie progów, wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również specjalistycznych przyrządów i narzędzi : pilników do koronowania progów , profili do szlifowania , cegów , obcinaków ect. Oczywiście mógłbyś to wykonać samodzielnie, ale wówczas nie uda się osiągnąć takiej precyzji jak w profesjonalnym serwisie - wiemy że samodzielny szlif progów w gitarze domowym sposobem skutkuje uszkodzeniem gitary lub zebraniem zbyt wielkiej ilości materiału progowego , co skraca znacząco żywotność samych progów i rodzi konieczność wymiany progów na nowe a więc i większy koszt finalny napraw. Wielokrotnie mieliśmy okazję poprawiać niefachowo wykonane regulacje i szlify progów (prawidłowo można przeprowadzić tę czynność nawet 4 razy zaś amatorskie szlifowanie progów może zniszczyć je już za pierwszym razem )