LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Neck Rock Stabilizer™

Przekonaj się o skuteczności szlifu progów w urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™

z niemal chirurgiczną dokładnością do 0,01mm

Wymiana progów w gitarze Warszawa

Wymiana progów na stalowe w gitarze

To zupełnie normalne, że w wyniku eksploatacji, progi gitary zużywają się. I choć następuje to w różnym tempie, to wymiana progów jest po prostu nieunikniona. Na szczęście, takiego  zabiegu dokonuje się raz na kilka lat, a jeśli sięgniemy po progi stalowe, nasz instrument zyska kilkukrotnie dłuższy okres między wymianami progów w porównaniu do progów niklowych.

Niegdyś zużyte progi w pierwszej kolejności szlifowano. Czynność tę powtarzano trzykrotnie. Jako mało inwazyjna i relatywnie tania metoda, zyskała ona szerokie grono zwolenników. Wśród użytkowników gitar panowało błędne przekonanie, jakoby wymiana progów niosła za sobą zbyt duże ryzyko. Dla wprawionego lutnika to nic skomplikowanego!

Dlaczego warto zainwestować w progi stalowe?

Celowo używamy słowa “inwestycja”. Wymiana progów w gitarze na stalowe to koszt w granicach 1000 - 1300 złotych. Jednak każdy, kto się na nią zdecydował, potwierdzi, że to dobrze wydane pieniądze. Dlaczego? Stalowe progi znacząco zwiększają komfort gry na gitarze. Przekona się o tym każdy, kto odwiedzi nasz serwis.

Zaletą stalowych progów jest ich wygląd. Argumentem, który przekonuje niezdecydowanych, jest imponująca żywotność takich progów. W większości przypadków nie ma potrzeby ich ponownej wymiany w niedalekiej przyszłości. Nie dziwi zatem fakt, że dużą popularnością cieszy się wymiana progów na stalowe w zupełnie nowych egzemplarzach!

Jak to wygląda w praktyce?

Klientom, którzy zdecydują się na wymianę progów na stalowe, przedstawiamy opis tego, jak taka naprawa będzie wyglądała w praktyce. Kluczową rolę odgrywa tu dobór właściwego rozmiaru progów. W zależności od rodzaju gitary, stosuje się różnego typu progi. W gitarach klasycznych i akustycznych z reguły stosuje się rozmiar średni.

Gitary elektryczne najczęściej wymagają zamontowania progów w rozmiarach od 2.3 mm do 2.5 mm albo od 2.5 mm do 2.8 mm, w nowoczesnych konstrukcjach montowane są progi w rozmiarze 3,0 mm. Do gitar basowych pasuje rozmiar od 2.5 mm do ponad 3.0 mm. Jeszcze inne progi używane są w przypadku pozostałych instrumentów muzycznych, takich jak mandoliny czy banjo. Z każdym z tych sprzętów zapraszamy do nas.

Odnowienie i naprawa gitary w profesjonalnym serwisie

Doświadczony lutnik wie, że wymiana progów na stalowe nie wystarczy, by uznać gitarę za odnowioną czy naprawioną. Wymiana progów jest zwieńczeniem innej, niesłychanie istotnej czynności - szlifowania podstrunnicy. Proces równania  podstrunnicy polega na szlifowaniu go profilem o odpowiednim promieniu (radiusie), skutkiem czego podstrunnica ponownie ma prawidłowy kształt na całej jej długości   dzięki czemu stanowi  to idealną bazę dla progów.

Istnieje wiele sposobów wykańczania progów. Mogą być one polerowane, matowe, Round Feel, o zmiennej geometrii. Każdą z tych konfiguracji wykona dla Ciebie profesjonalny lutnik. Nie możesz się zdecydować? Potrzebujesz pomocy? Na nas zawsze możesz liczyć. Zaopiekujemy się Twoją gitarą, sprawiając, że usłyszysz i zobaczysz różnicę.

Wymiana progów na stalowe to zaledwie jedna z wielu usług, jakie codziennie świadczymy na rzecz klientów z całej Polski. Osoby spoza Warszawy przesyłają nam swoje instrumenty, bo wierzą, że dzięki nam wybrzmią one zdecydowanie lepiej. Nigdy się na nas nie zawiedli.