LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Neck Rock Stabilizer™

Przekonaj się o skuteczności szlifu progów w urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™

z niemal chirurgiczną dokładnością do 0,01mm

Wymiana progów w gitarze Warszawa

Wymiana progów w gitarze

Wymiana progów w gitarze jest jedną z typowych usług lutniczych. Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często gitara powinna być poddawana takiemu procesowi.  Na czas użytkowania progów wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest stosowana technika gry. Nie bez znaczenia pozostaje grubość strun.

Wymiana progów w gitarze następuje częściej w przypadku, gdy do ich stworzenia użyto słabej jakości materiału. Jeśli zauważalne są różnice w wysokości progów lub brzęczenia strun, być może właśnie nastąpił moment, gdy konieczna będzie wymiana progów w gitarze. Dzieje się tak ponieważ gryf jest poddawany nieustannym siłą  naprężenia strun i pręta napinającego wewnątrz gryfu, skutkiem czego zniekształca się. Wykonanie tej usługi warto zlecić profesjonalistom - przynosząc instrument do serwisu Luthier.

Wymiana progów dawniej i dziś

Wymieniliśmy czynniki mające wpływ na żywotność progów w gitarze. Należy podkreślić, że zabiegowi temu prędzej czy później powinna być poddana każda gitara. Progi zużywają się - to naturalny proces. W zakładach lutniczych dokonuje się  ich szlifowania. Przy wysokich progach proces można było powtarzać trzykrotnie. jednak zbyt niskie progi sprawiają dyskomfort w grze, co zmusza do ich wymiany.

Z perspektywy klienta szlif progów to  interwencja mniej inwazyjna, tania i bezpieczna dla sprzętu. Obawy o bezpieczeństwo instrumentu są bezpodstawne. Doświadczony lutnik dokona wymiany progów w gitarze bez uszczerbku dla instrumentu. Co istotne, użycie stalowych progów stwarza nowe możliwości dla muzyka.

Wymiana progów w gitarze Warszawa - zalety progów stalowych

W przeciwieństwie do tradycyjnych progów niklowych, stalowe wykazują większą wytrzymałość. Niekiedy służą gitarzyście przez cały okres użytkowania instrumentu. Grający zgodnie przyznają, że widzą wyraźną poprawę komfortu grania. Różnica dostrzegalna jest także w sposobie prezentacji gitary. Jak widać, wymiana progów w gitarze przynosi wymierne korzyści.

W serwisie Luthier możliwa jest wymiana progów w gitarze elektrycznej, basowej i akustycznej. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą podnieść komfort grania, a często też uniknąć serwisowania w przyszłości. Dobrze zamontowane progi są trwałe, i choć koszt ich montażu wydaje się wysoki, to jest to opłacalna inwestycja, w perspektywie wielu lat.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Każdego, kogo czeka wymiana progów w gitarze basowej, uspokajamy. Jedyne, co należy zrobić, to dostarczyć do serwisu Luthier instrument, który będzie poddany naprawie. Dobierzemy - w uzgodnieniu z właścicielem instrumentu - odpowiedni rozmiar progów (w przypadku tego typu gitar - najczęściej wynosi on od 2.5 mm do ok. 3 mm).

Gdy potrzebna jest wymiana progów w gitarze akustycznej, używamy takich w rozmiarach 2.0 mm x 1.0 mm szerokości progu. Z kolei wymiana progów w gitarze elektrycznej wiąże się z montażem progów medium Jumbo (od 2.3 mm do 2.5 mm)   albo Jumbo (od 2.5 mm do 2.8 mm). Jeszcze inne progi montuje się w mandolinach czy banjo.

W serwisie Luthier dokonamy także profesjonalnego wykończenia progów. A to może być polerowane, matowe, czy Round Feel. Słyniemy z wysokiej jakości świadczonych usług i terminowości. Wkładamy serce we wszystko, co robimy. O tym, jak pracujemy, najlepiej przekonać się, przynosząc nam swoją gitarę.