LUTHIER - Pracownia Lutnicza  Kamil Wesołowski

Trojańska 7 lok 17, Warszawa 02-261 | 602 675 497 | info@luthier.com.pl

Neck Rock Stabilizer™

Przekonaj się o skuteczności szlifu progów w urządzeniu NRS - Neck Rock Stabilizer™

z niemal chirurgiczną dokładnością do 0,01mm

Wymiana strun w gitarze Warszawa

Choć wymiana strun powinna być wykonywana dość często i należy do najpowszechniejszych czynności serwisowych przy obsłudze tego instrumentu, to trzeba przyznać, że nie każdemu przychodzi to łatwo. Wykonane źle przysparza problemów - oznacza bowiem kłopoty ze strojeniem, szybsze ich uszkodzenie i utratę przyjemności z gry.

Wymiana strun w gitarze Warszawa

W gitarze klasycznej wymiana strun jest dość łatwą i szybką czynnością. Pierwszym krokiem jest poluzowanie strun i ich wyciągnięcie. Zazwyczaj przy okazji czyścimy i konserwujemy podstrunnicę. Zakładanie strun zaczynamy od przeciągnięcia struny przez pierwszy otwór w mostku. Jej końcówkę przekładamy pod struną i wykonujemy pętelkę. Przechodzimy następnie do zamocowania jej w kluczu - przeciągamy ją przez otwór i przekładamy pod struną, tworząc pętelkę. Następnie nawijamy strunę na klucze. Kolejną czynnością jest kilkukrotne dostrajanie gitary - powtarzane aż do momentu, gdy przestanie się rozstrajać po naciągnięciu. Obcięcie wystających końcówek strun to ostatnia część procesu.

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku wymiany strun w gitarze wykorzystującej np. luźno zawieszony dwustronnie blokowany system tremolo lub innych mniej oczywistych rozwiązań. Tu nie tylko sam proces jest nieco bardziej skomplikowany, ale wymaga również dodatkowej regulacji, oprócz oczywistego strojenia.

Choć wymiana strun w gitarze Warszawa wydaje się prosta, to niektóre rzeczy, jak np. odpowiednia kolejność ich założenia ma niemałe znaczenie. Tu powinno się zwracać szczególną uwagę na konfigurację kluczy na główce. 

Czy warto oddać to w ręce specjalisty?

Cóż, większość gitarzystów zgodzi się z tym , że powinieneś znać sposób wymiany strun w twojej gitarze . Jest to częściowo  prawdą, jednak umówmy się - nie każdy ma smykałkę techniczną i nie każdy musi ją mieć, by móc czerpać przyjemność z grania na danym instrumencie. Dlatego, jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, chcesz wymienić struny pierwszy raz lub posiadasz model gitary o skomplikowanej budowie, nie ryzykuj i oddaj ją nam. Przy okazji ocenimy jej stan techniczny i udzielimy pomocnych wskazówek.